Občasník názorů jedné karkulky

O počítačových hrách - reakce

12. 10. 2007 12:40
Rubrika: počítačové hry | Štítky: děti , hry , počítačové hry

Tímto příspěvkem bych rád reagoval na texty, které napsali zde na signálech uživatelé janick a Ferenc.

Tyto příspěvky naleznete konkrétně na těchto adresách:

http://janick.signaly.cz/0710/proste-musim

http://ferenc.signaly.cz/0710/pocitacove-hry-zabava-x

Nejprve bych rád reagoval na příspěvek uživatele Ferenc a současně na článek v Mladé frontě. Velice mě potěšila rozumná reakce na článek v podobě polemiky nad závislostí nad počítačovými hrami. To je očividně v dnešní době velkým problémem a je třeba si dávat pozor an příliš časté vysedávání u počítačových her.Každý člověk si totiž skutečně musí stanovit hranici a u každého je ta hranice někde jinde. Proto je dobré dát na názory ostatních, kteří si toho, že sedíme u počítače víc než by bylo zdrávo mohou všimnout lépe než my.
Nyní zde budu citovat z Ferencova blogu a reagovat:

1.) Děti se naučí lépe ovládat počítač: Ne, nenaučí. Naučí se ovládat pouze danou hru, a pro užívání počítače v praxi to nemá příliš významu. Připouštím, že hry mohou zpříjemnit a zjednodušit první kontakt s počítačem.

Ano, naučí. Ano, naučí se ovládat danou hru, čímž se usnadní ovládání v podstatě všech ostatních her. Což samozřejmě není nijaká výhra, ale kromě toho se dítě naučí ovládat počítač a "rozumět" mu. Na druhou stranu se počítač naučí ovládat a "rozumět" mu mnohem rychleji při běžné práci s počítačem jako třeba psaní textů apod. Tento argument se dá dost těžko označit jako argument pro či proti.

2.) Naučí se základy angličtiny: Ne, nenaučí. V dnešní době je většina her v češtině a když není, tak příslušný jazykový update tzv. "čeština" se dá stáhnout z internetu. Vzhledem k povaze dnešní her nevím, proč by děti měli vědět, co v angličtině znamená slovo kill...

Ano, základy angličtiny se dítě z počítačových her nenaučí. Nějaký základ již musí mít a ve většině případů snad již má ze školy. Na tom potom může stavět. A k tomu jsou počítačové hry velice dobrou pomůckou. V dnešní době totiž většina her není v češtině. Ano, některé, obzvláště dětské hry jsou překládány kompletně, ale zdaleka ne většina. Většina her je ale počeštěná. To znamená, že hra zůstává v angličtině ale přibývají české titulky. Díky tomu je možné se učit angličtinu z reálných rozhovorů, namluvených rodilými mluvčími. Lépe se snad dá již učit jen rozhovorem přímo s rodilým mluvčím.
Na poslední větu budu reagovat až dále ve svém příspěvku.

3.) Učí lépe se soustředit: To je možná pravda, ale za jakou cenu?

Za jakou cenu? Protože na tu otázku odpověď neznám, ptám se autora...

Dalším argumentem proti hrám jsou zdravotní důsledky. Dlouhodobé vysedávání u počítače zatěžuje kostru, oběhovou soustavu, oči atd.  Problémem je také to, že malé děti nedokáží odlišit svět reálný od světa virtuálního tzn. si myslí, že to co je v hrách je i ve skutečnosti. (Spolužákův synovec se ho ptal kolik má životů...)

Argument zdravotních důsledků NENÍ argumentem proti počítačovým hrám, ale proti dlouhodobému vysedávání u počítače, což samozřejmě problém je. Kdyby ale byly dodržovány postupy, které jsou u počítačových her uváděny, zdravotní důsledky jsou minimalizovány. Jenže na to je potřeba číst.
Malé děti nedokážou odlišit reálný svět od virtuálního? To opravdu dost záleží na věku a vyspělosti dítěte. A tím se dostáváme k hlavní věci, o které chci napsat. Ta je zároveň reakcí na až téměř absurdní článek uživatele janick.
Souhlasím s ním v části, kde píše, že děti nepotřebují skutečné přátele. Ano, to je velkým problémem. Vystačí si s komunikací přes počítač, čímž se značně omezuje jejich slovní zásoba, schopnost komunikace a empatie. Je třeba setkávat se se skutečnými přáteli. To ovšem nemá s počítačovými hrami nic společného.
S první částí jeho příspěvku ale nemohu souhlasit, pokud nepíše o tříletém dítěti. Počítačové hry, podobně jako třeba televize nejsou ani špatné, ani dobré. Záleží jen na tom, jak je využijeme. Počítačové hry jsou zábavou, která přináší odreagování, oddych. Hlavním důvodem, proč lidé hrají počítačové hry je to, že ve hře mohou ovládat postavu či postavy, za které hrají. Mohou se rozhodovat co budou dělat. Mohou u hry přemýšlet. Což je například oproti televizi obrovský rozdíl.
Pokud ovšem dovolíme malému dítěti hrát nějakou krvavou hru, ovlivní to jeho psychiku, ale je to naše chyba. Je nutné, aby rodiče uměli rozlišovat vhodnost počítačových her pro své děti a to samozřejmě hlavně podle jejich věku. Počítačových her je nepřeberné množství a vybrat mezi nimi může být náročné. Na internetu je ale k dispozici velké množství zdrojů, podle kterých je možno hry vybírat. Je spoustu veselých a jednodušších her pro menší děti, náročnějších logických her či adventur pro děti větší. Ve většině z nich žádné zabíjení a krev není. Pro dospělejší děti již není problém vybrat téměř jakoukoliv hru, protože to již jejich psychiku neovlivní.
Hry mohou být dobré, když se s nimi dobře nakládá. Když dítě hraje hru příslušnou jeho věku a když ji nehraje pořád. To vše je ale záležitostí rodičů, kteří musejí pro své dítě správně vybírat. A to jistě každý rodič udělá rád.
Nebojte se her!

Sdílet

Komentáře

Ferenc Zdravím děkuji za reakci, já se na problematiku počítačových her dívám zaujatě. Byl jsem asi rok závislý na hraní her.
K zdravotním důsledkům, tam jde o to, že děti předškolního věku by vůbec něměly vysedávat před obrazovkou. Večerníček a dost.
S tím závěrem se dá souhlasit. Moc záleží na rodičích.

sqdw Zdravím, s dětmi předškolního věku souhlasím, existuje pro ně velké množství jiných aktivit, kterým se mohou věnovat a jsou pro ně mnohem přínosnější.

Ronoath Tato reakce se přibližuje k mému názoru. Názor na článek od uživatele Janick je s tím mým naprosto shodný. Problém nevidím jen ve hrách, jestliže dítěti zakáži hrát hry a nechám ho sedět před televizí, kde je rozdíl? Schválně se podívejte, jaké pořady dávají komerční televize odpoledne a musí vám být jasné, že tudy cesta nevede. Záleží na tom, co dítě hraje a hlavně JAK. I v mírumilovné strategii Transport Tycoon se lze bavit likvidováním aut na přejezdech a i ve zmiňované Mafii lze jen jezdit po krajině či městě, hrát si se spojkou (ano, jde to i na klávesnici), dávat správně blinkry a rozhodně to může být užitečné. Tak jako mobil je dobrý sluhy a zlý pán, tak to samé platí o počítači (obecně), televizi, ale koneckonců i o knihách.

sqdw Díky za reakci, o tomhle jsem se v příspěvku zmínil jen zběžně, protože jsem hlavně chtěl reagovat na původní články. Je to přesně tak, jak jsi napsal. Pokud se naučíme počítač a hry správně využívat jako nástroj, pak může být užitečný, ale necháme-li se jím ovládnout, dobré to není.

fojt to Ronoath: Zdravím pamětníka TT, podle mého není ani nijak špatné to likvidování aut nebo sesílání katastrof ve stařičkém SimCity(mimochodem díky tomu si asi do smrti budu pamatovat, co znamemá slovo disaster :))).Důležité je vědět, že to je HRA, která končí vypnutím pc. Důležité je vědět, že ŽIVOT je o něčem jiném. Tím chci jen říct, že souhlasím s tvým komentářem i tímhle článkem ;)

Ronoath No, teď možná se mnou nebudete souhlasit, ale Fojt nakousl, že je třeba vědět, že ej to hra a končí vypnutím PC. Osobně se na některé hry koukám jako na umění a přidávám je tam, kam jiní dobré filmy či hudbu. Jednou z takových je třeba i ta propíraná Mafia. Tam jde vidět, že si s tím někdo dal opravdu velkou práci a stvořil nejen přesný, do sebe zapadající celek, ale i takový, který mi připadá krásný a ne kýčovitý.

fanda Jako umění se například Mafia určitě povedla. Člověk poznává historii a mezilidské vztahy. Ale podle mě, jsou pořád lepší filmy než PC hry. Když sedíš u počítače a vlastně každé tvoje snažení je vždycky nakonec odměněno!!, dostáváš tak od počítače to, co v jiném světě třeba ne. Jsi oceněn a máš tak důvod se zase k PC vrátit. To ta závislost. A tak vlastně člověk ztrácí touhu vynikat v reálném světě a začíná mu připadat zbytečnej a stává se pro něj nutným zlem. Počítač je hajzl!! Nevěřte mu!! Ikdyž jsou dobrý programy (jako třeba tohle fórum :))) , tak podstata zůstává stejná : snadný úspěch, nejjednodušší způsob seberealizace.

sqdw Fando, to je sice pravda, že pak máš důvod se k PC vracet, ale filmy mi přijdou horší, protože i když nemáš důvod se vracet, stejně se vracíš a u filmu vůbec nepřemýšlíš, narozdíl od hry. Je potřeba počítač umět využívat správně, pak to jde. Nesmí být tvým pánem, ale sluhou, nástrojem.

Ronoath sgdw: Lépe bych to nenapsal. Plně souhlasím. Navíc, jak vysvětlí fanda touhu zkouknout každý den či týden nový díl seriálu XYZ?

fanda oukej,nechci dělat z filmů nástroj ke svatosti, ostatně ve všem se dá najít inspirace.
S tim nástrojem se mi to líbí. Ono ale je dost těžko někdy rozpoznatelný, kdy už jsem sluha já. Málokdo si to přizná. A taky mě dost dere to, že se vlastně bez počítače v dnešním světě neobejdu!! Chtě nechtě je dneska důležitější holt umět s počítačem a bejt třeba obalenej špekem, než běhat po dvorku a udržovat se fit - to zvládnou prášky! Co se dá dělat... .. jít proti proudu, JUPÍ.
<!-- takže teď "Enter", Přidat komentář a hotovo. Co dál? Eště si přečtu email a pak si dám chipsy,...mňam >

stugent pak je tu ještě možnost hrát hry a koukat u toho na filmy. :-)

fanda Uvědomil jsem si bolestivou věc, že ... .... ... no asi o tom spíš napíšu blog....
Nebojte se, dám Vám sem odkaz :D

fanda do háje, já už to zapomněl... :/

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio